Netflix vítězem „streamovací války“? Nabral rekordní počet předplatitelů

Americký provozovatel streamovací služby Netflix ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil počet předplatitelů o 13,1 milionu. To je největší nárůst za čtvrtý kvartál v historii podniku a je to nad odhady analytiků z Wall Street. Firma to uvedla v úterý po skončení obchodování na burze. Odhady překonaly i tržby, zisk na akcii byl naopak za odhady.

Netflix vítězem „streamovací války“? Nabral rekordní počet předplatitelů
ilustrační foto | MAXSHOT.PL / Shutterstock.com

Firma loni zasáhla proti sdílení přístupových hesel, ke zlepšení výsledků jí ale pomohly i závěrečné díly seriálu Koruna a film Davida Finchera Zabiják. Analytici odhadovali, že předplatitelů Netflixu přibude 8,97 milionu, uvedla agentura Reuters. Nyní jich tak Netflix na celém světě má přes 260 milionů a stále více vytlačuje klasickou televizi.

Akcie Netflixu po zprávě posílily o více než osm procent, za loňský rok zpevnily o 65 procent.

"Je stále jasnější, že Netflix vyhrál 'streamovací válku'," napsala mediální analytička společnosti Bank of America Jessica Reifová Ehrlichová.

Přibližně 100 milionů domácností dříve sledovalo Netflix bez vlastního předplatného - s využitím přístupových údajů přátel nebo příbuzných. Rozhodnutí firmy požádat je o zaplacení bylo riskantní, protože se mohli rozhodnout pro jinou streamovací službu. Programová nabídka Netflixu je ale dostatečně atraktivní, aby za ni lidé byli ochotni zaplatit, uvedla agentura DPA. Jako dobrý krok se podle ní ukázalo i rozhodnutí nabízet levnější předplatné s reklamou, pro které se na dvanácti trzích, kde je společnost představila, rozhodlo 40 procent nových předplatitelů.

Firma za čtvrté čtvrtletí vykázala zisk na akcii 2,11 USD, což zaostalo za odhadem 2,22 USD na akcii. Netflix uvedl, že zisk na akcii byl ovlivněn nepeněžní ztrátou 239 milionů dolarů (5,5 miliardy Kč), která souvisela s měnovými kurzy.

Tržby pak firma zvýšila na 8,8 miliardy dolarů, čímž překonaly odhady analytiků i svůj vlastní výhled. Netflix očekával za čtvrtletí tržby 8,7 miliardy dolarů. Management nyní očekává další růst a plánuje také zvýšit ceny.