Metrostav se chystá na rtuť

Vlna ekologizace elektráren by mohla mít překvapivého vítěze: stavební gigant Metrostav.

Metrostav se chystá na rtuť
ilustrační foto | Tomáš Turek týdeník Hrot

Jen něco málo přes rok zbývá do doby, kdy začnou platit přísnější evropské limity na zplodiny vypouštěné do ovzduší. Především na toxickou rtuť, která roky nikoho příliš nevzrušovala. České elektrárenské společnosti to bude stát miliardy a nejvíc na tom podle všeho vydělá firma, u které by to málokdo čekal – stavitel tunelů a dálnic Metrostav.

O nové povinnosti – snížení emisí rtuti na maximálně sedm tisícin miligramu na metr krychlový – se ví minimálně od roku 2016, jenže poslední čtyři roky se vlastníci zdrojů učili hodnoty měřit. Až nyní narychlo shánějí dodavatele, kteří by jim potřebnou technologii nainstalovali. Těch je pozoruhodně málo. A jedním z mála vlastníků know-how je Metrostav, respektive jeho dceřiná firma DIZ Bohemia, jež aktuálně dokončuje v mělnické elektrárně ČEZ odsíření kotlů za 1,5 miliardy korun.

Polostátní podnik toho využil a k původní zakázce si dodatečně objednal zachytávání rtuti za 140 milionů. DIZ Bohemia pro tyto účely disponuje technologií Gore, která funguje na stejném principu jako známý funkční materiál Gore Tex. Po dle ČEZ má právě DIZ Bohemia na Gore exkluzivní práva.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit