Meta chce snížit závislost na Nvidii, představila novou generaci ultimátního AI čipu

Společnost Meta Marka Zuckerberga odhalila novou generaci akcelerátoru – čipu navrženého pro extrémní zátěž, kterou vyžaduje provoz služeb umělé inteligence na Facebooku, Instagramu i WhatsAppu.

Meta chce snížit závislost na Nvidii, představila novou generaci ultimátního AI čipu
Meta vedená Markem Zuckerbergem vyvinula novou generaci čipů pro AI | Shutterstock.com

Nová generace čipu Meta Training and Inference Accelerator (MTIA) by měla společnosti pomoci snížit závislost na AI čipech H100 společnosti Nvidia a celkově také snížit náklady na energii. Meta ale není v tomto vývoji osamocena, vlastní čipy se snaží vyrábět i další společnosti zabývající se umělou inteligencí, protože potřeba obrovského výkonu spolu s větším nasazováním umělé inteligence roste.

Microsoft proto podle portálu The Verge na konci loňského roku představil čip Maia 100 a Amazon v téže době inovovaný čip Trainium 2, který trénuje základní modely čtyřikrát rychleji než předchozí verze. I přes vlastní vývoj ale Big Tech zatím čipy od Nvidie potřebuje a poptávka po nich vzrostla natolik, že hodnota společnosti vystoupala na dva biliony dolarů (skoro 50 bilionů korun).

Čip MTIA je tedy klíčovou součástí infrastruktury datového centra, kterou Meta buduje i s ohledem na aplikace umělé inteligence včetně podpory nových produktů a služeb generativní AI, doporučovacích systémů a pokročilého výzkumu uměé inteligence. „Je to investice, u které očekáváme, že v příštích letech poroste, protože výpočetní nároky na podporu modelů AI se zvyšují spolu se sofistikovaností modelů,“ uvádí společnost v příspěvku na svém blogu.

Podle Mety je akcelerátor součástí širšího programu komplexního vývoje vlastních čipů, přičemž nová verze více než zdvojnásobuje výpočetní a paměťovou propustnost předchozího řešení MTIA v1. Čip je navržený tak, aby efektivně obsluhoval modely, které uživatelům poskytují vysoce kvalitní doporučení. „Architektura tohoto čipu je zásadně zaměřena na poskytování správné rovnováhy mezi výpočetní kapacitou, šířkou pásma paměti a kapacitou paměti pro obsluhu modelů hodnocení a doporučení,“ píše dále.

Agentura Reuters v únoru tohoto roku informovala, že společnost Meta plánuje nasadit novou verzi vlastního čipu pro datová centra. Kromě vývoje čipů a hardwaru podle CNBC společnost Meta významně investovala také do vývoje softwaru nezbytného k co nejefektivnějšímu využití výkonu své infrastruktury.