Levnější energie? Není a nebude

Vývoj na burzách otevírá cestu ke zlevnění elektřiny a plynu pro domácnosti, ale dodavatelé snižují ceny jen neochotně.

Levnější energie? Není a nebude
ilustrační foto | Tomáš Turek týdeník HROT

Pokles cen elektrické energie a zemního plynu na velkoobchodním trhu svádí k úvahám, že by se české domácnosti mohly dočkat snížení svých výdajů za energie. V době koronavirové krize by to jistě byla vítaná úleva, ale s velkou pravděpodobností se tak nestane. Na vině je jak oslabení koruny k euru, tak hlavně neochota dodavatelů zlevňovat.

Pravdou je, že v září a říjnu přišla pozitivní vlna zpráv o zlevňování energií, ke kterému se přidali i největší dodavatelé včetně ČEZ a innogy. Po bližším prozkoumání ceníků však zjistíme, že pokles cen elektřiny pouze kompenzoval zdražení z počátku loňského roku. Složitější je situace u dodávek zemního plynu. Někteří dodavatelé nabízejí až o 13 procent nižší ceny než o rok dříve, zatímco jiní ponechali ceníky beze změny.

Prostor ke zlevnění tu rozhodně je. Energetický regulační úřad již několik let zveřejňuje indikativní cenu zemního plynu, jenže ta je dlouhodobě hluboko pod nabídkami většiny dodavatelů. Pro představu: za rodinný domek s vytápěním a ohřevem vody na plyn by zákazník měl podle doporučení ERÚ zaplatit zhruba 31 tisíc korun za rok, avšak standardní ceníky velkých dodavatelů vycházejí o deset tisíc korun nad tuto hranici.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit