Labutí píseň v rytmu Airbnb

Čínská chřipka zastavila Airbnb v centru Prahy. Starousedlíci i magistrát hledají způsob, jak zařídit, aby se už znovu nerozjel.

Labutí píseň v rytmu Airbnb
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Tak klidný spánek jako poslední čtyři měsíce starousedlíci v historickém jádru metropole nezažili několik let. Nebudí je hrkání koleček kufrů rachotících po kočičích hlavách staroměstských ulic. Pod okny jim do kuropění nezpívají rozjaření mladíci posílení omamnými látkami, co jich jen noční Praha nabízí. A na chodbách nebo ve výtahu nepotkávají co tři dny nové sousedy.

To, co nedokázali politici, úřady ani policie, se podařilo až čínské chřipce. Zkrotila byznys s ubytováním turistů v soukromých bytech, který v posledních letech rozbujel do olbřímích rozměrů a sousedům udělal ze života peklo. Jen v Praze tomuto účelu sloužilo před epidemií více než 20 tisíc bytů.

Pražané se znovunabytého klidu nechtějí vzdát a vstříc jim vychází i magistrát. Ten znovu vrátil do hry návrh legislativy, která by umožnila radnicím krátkodobé pronájmy tvrdě regulovat. A na některých místech dokonce úplně zakázat. Omezení inspirovaná holandským Amsterdamem by dnešní byznys zdecimovala.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit