Kandidátem na ministra školství je právník Vladimír Balaš

Hnutí Starostové a nezávislí představilo kandidáta na nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Je jím ústavní právník Vladimír Balaš (STAN).

Kandidátem na ministra školství je právník Vladimír Balaš
Vladimír Balaš | foto STAN (se svolením)

„Navržený kandidát má kromě profesního vhledu do problematiky vzdělávání také bohaté mezinárodní zkušenosti, které jemu i nám budou bezpochyby velmi užitečné při nadcházejícím evropském předsednictví,“ řekl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

„Jde pro mě o velkou profesní výzvu. Máme před sebou nutné reformy školství, které nastartovali moji předchůdci a které jsou klíčové pro následující desetiletí,” uvedl Vladimír Balaš v rozhovoru pro Českou televizi.

Prioritou je teď podle něj integrace ukrajinských dětí do českých škol. Za vzor má vzdělávání v severských zemích. „Klíčové je skloubit kompetence se znalostmi. Severské země to umí a myslím, že jasně je to vidět například v tom, jakými jsou lídry v inovacích,” uvedl Balaš. V tomto ohledu chce navázat na práci svého předchůdce ve funkci Petra Gazdíka (STAN), za jehož vedení ministerstvo školství pracovalo na změnách v rámcových vzdělávacích programech, podle kterých se děti učí ve školách.

Vladimír Balaš je poslancem za hnutí STAN a docentem v oboru právní vědy. Setkat se má nyní s premiérem Petrem Fialou (ODS). Předseda vlády chce v pondělí kandidáta představit na plánovaném setkání prezidentu republiky Miloši Zemanovi.

Balaš by měl nahradit Petra Gazdíka (STAN), který rezignoval na funkci ministra kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem, od 1. července.