Janka forever!

Radotínský kruh se uzavírá. Do fabriky bývalé Janky vstupují investoři v čele s někdejším spolupracovníkem Martina Romana a vlivným lobbistou Vladimírem Johanesem

Janka forever!
ilustrační foto | Tomáš Novák

Na levém břehu Berounky jižně od závodiště v Chuchli a nedaleko soutoku s Vltavou se nachází pražský Radotín a v jeho srdci fabrika, jejíž příběh značně ovlivnil český byznysový život posledních dvou dekád.

Řeč je o Jance Radotín, výrobci vzduchotechniky a chladicích systémů pro průmysl i energetiku, který letos slaví 150 let od svého založení. V roce 1994 do zprivatizovaného podniku, který se po pádu starého režimu vyloženě hledal, nastoupil na pozici ředitele tehdy pětadvacetiletý rodák z Havířova Martin Roman. Firmu protáhl složitou restrukturalizací a dovedl ji k úspěšnému prodeji americké skupině Lennox v roce 1998. Právě v Radotíně hvězda vychvalovaného manažera poprvé naplno zazářila. Díky této referenci se ukázal před byznysmeny, investory a také politiky. Následně se odrazil do plzeňské Škody, později do vedení polostátního koncernu ČEZ a stal se jedním z nejmocnějších a nejbohatších mužů novodobé české éry.

Zatímco Roman se dnes drží spíše (přinejmenším opticky) stranou velkého byznysu a motivací a zálibou jsou pro něj zejména vlastní projekty ve školství, v útrobách radotínské továrny je znovu dost živo. A opět jsou u toho jména, která s érou někdejšího mocného šéfa ČEZ úzce souvisí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit