Jak využít staré baterie

Opětovné použití a recyklace akumulátorů. Problém, nebo příležitost?

Jak využít staré baterie
ilustrační foto | Shutterstock.com

Bez nadsázky můžeme říci, že baterie nás provázejí od nepaměti. Každý z nás si jistě vzpomene na slavného italského fyzika Alessandra Voltu, který proslul svými objevy v oblasti elektřiny a kromě toho, že propůjčil své jméno jednotce napětí (volt), vynalezl také elektrický článek. Málokdo však ví, že rakouský archeolog Wilhelm König při vykopávkách v Iráku nalezl hliněnou nádobu, která obsahovala měděný váleček se železnou tyčinkou. Když archeolog nádobu naplnil vinným octem, vyvinula napětí 1,5 voltu. Zdá se tedy, že princip baterie znali už starověcí Parthové, a to celé dva tisíce let před Voltem.

Ať již objev baterie přisoudíme komukoli, je s jistou mírou nadsázky možné říci, že se nyní nacházíme v době elektrických baterií. Baterie a akumulátory jsou dnes obsažené ve většině elektrických a elektronických zařízení.

Podle statistických údajů se v roce 2019 pouze v zemích EU prodalo 205 tisíc tun přenosných baterií. Výzkumná agentura BloombergNEF očekává, že v nejbližších deseti letech dojde k exponenciálnímu nárůstu kapacity bateriových úložišť na úroveň 358 gigawattů / 1028 gigawatthodin. To je dvacetkrát více než 17 gigawattů / 34 gigawatthodin, které byly v provozu na konci roku 2020.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit