Jak vláda zaskočila pojišťovny

Odpustí vláda živnostníkům opravdu šest plateb zdravotního a sociálního pojištění, nebo jim odpustí pouze zálohy a peníze zkasíruje příští rok na jaře při podání ročního vyúčtování?

Zdaleka ne všechny osoby samostatně výdělečně činné alias OSVČ jsou v tuto chvíli bez příjmu. Třeba majitelé menších e-shopů, ajťáci či někteří řemeslníci mají práce dost. Takže jak to je? Odklad, nebo trvalé odpuštění?

Ještě ve středu, kdy návrh schvaloval Senát, v tom neměli jasno ani oslovení zástupci zdravotních pojišťoven. „V tuto chvíli bohužel nejsme schopni na vaše dotazy relevantně odpovědět,“ reagoval mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. Podobně se vyjádřil také mluvčí OZP Jiří Sochor, podle jehož vyjádření návrh teprve analyzují. Vláda tedy svým zásahem na pomoc živnostníkům pojišťovny dokonale zmátla. A nejen je.

První relevantní odpověď dorazila až ve čtvrtek večer, a to z České správy sociálního zabezpečení. Podle vyjádření ČSSZ je šest plateb skutečně odpuštěných, a to až do výše 2544 korun za měsíc – v  případě hlavní výdělečné činnosti. Každý živnostník si od vypočteného pojistného za rok 2020 odečte skutečně uhrazené zálohy na pojistné plus částku 15 264 korun, kterou mu stát v rámci protikrizových opatření odpustil.

Před čtvrteční půlnocí přišla odpověď podobného znění i z OZP. V případě zdravotního pojištění dochází ke snížení plateb po dobu šesti měsíců. Každý, koho se to týká, tedy ušetří celkem 14 112 korun. Kdo již poslal platbu za březen, nemá posílat zálohu za září. „Při následujícím podání přehledu za rok 2020 se tyto prominuté zálohy budou považovat za zaplacené,“ potvrdil mluvčí OZP Jiří Sochor. Mluvčí VZP se ozval až po několika dnech.

Sečteno a podtrženo, každý samostatně výdělečný člověk získá od státu dárek ve výši přes 29 tisíc korun. Podnikatelé, které koronavirus odřízl od zdroje příjmu, snad díky tomu o něco lépe zvládnou tyto těžké časy. Ti druzí by měli získaný bonus utratit a podpořit tím oživení ekonomiky. Naše oblíbené restaurace, hospody či kavárny budou po ukončení nouzového stavu vděčné za každou korunu.