Jak se Jeremy Clarkson stal idolem francouzských farmářů

Britský moderátor Jeremy Clarkson se stal nečekaným zastáncem farmářů a svůj značný vliv využívá k upozorňování na palčivé problémy současného evropského zemědělství 

Jak se Jeremy Clarkson stal idolem francouzských farmářů
První série pořadu Clarkson’s Farm, která se na Prime Video objevila v roce 2021, se u diváků i kritiků setkala s nečekaným úspěchem. | Foto Amazon Prime

Clarkson je sice znám zejména svojí kariérou jako automobilový novinář, nyní se ale překvapivě stal hrdinou pro francouzské farmáře. Jeho obliba mezi nimi prudce vzrostla poté, co streamovací kanál Amazon Prime odvysílal jeho novou show „Claksonova farma“. Pořad, který sleduje Clarksonovy pokusy provozovat farmu v jihozápadním anglickém regionu Cotswolds, ačkoliv nemá žádné předchozí zkušenosti se zemědělstvím, silně rezonoval mezi zemědělskými komunitami – nejdříve v Británii, pak se jeho vliv dostal i přes Lamanšský průliv. 

Cesta Clarksona ze světa automobilů na zabahněná zemědělská pole nejenom bavila publikum, ale také poukázala na množství výzev, kterým čelí současné zemědělství. A byli to zejména aktuálně protestující francouzští farmáři, kteří v Claksonovi našli spřízněnou duši. Konkrétně v tom, jak proplout složitostmi udržitelného zemědělství, environmentálních regulací a ekonomického tlaku při udržení ziskového provozu. S tím, jak se Clarkson’s Farm připravuje na svou třetí sezónu na Prime Video, Clarksonův vliv na zemědělskou komunitu nadále roste.

Během rozhovoru s The Telegraph se třicetiletý Robin Leduc, vlastník 200hektarové zemědělské plochy ve francouzském Canly, nechal slyšet, že Clarkson si zaslouží jen slova uznání. Leduc by podobnou show uvítal i ve Francii. 

Francouzští farmáři dlouhodobě vyjadřují obavy ohledně výkupních cen, byrokratického labyrintu zemědělských předpisů či konkurence levného dovozu. Výsledkem jsou v současnosti probíhající rozsáhlé protesty a volání po reformách po celé Francii. V této náladě plné nespokojenosti zahrála právě Claksonova show na jejich strunu a stala se nečekaným zdrojem inspirace.  

Clarksonova farma dostala pochvalu za svůj upřímný, až naivní a často humorný pohled na realitu zemědělství. Skrze Clarksona získávají diváci vhled do toho, o jak tvrdou práci jde a co všechno je nutné pro udržení fungujícího hospodářství. Pro francouzské farmáře slouží pořad nejen jako zábava, ale skrz Clarksona získávají pocit, že konečně někdo naplno ukázal na výzvy, kterým zemědělci čelí.