Ivermektin na covid-19 nezabírá, potvrdila studie

Vědci v rozsáhlé studii zjistili, že antiparazitikum ivermektin nemá na průběh covidu-19 vůbec žádný vliv.

Ivermektin na covid-19 nezabírá, potvrdila studie
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ivermektin se v lidské i veterinární medicíně používá proti parazitickým hlísticím a některým ektoparazitům. Někteří lékaři a vědci však dříve uváděli, že byly zpozorovány i jeho účinky proti onemocnění covid-19. Doporučovali jej proto lidem užívat okamžitě po rozpoznání prvních příznaků onemocnění. Ivermektin měl v takovém případě zabránit těžkému průběhu nemoci a následné hospitalizaci. 

Jenže nic z toho se nakonec nepotvrdilo. Rozsáhlá brazilská studie, jejíž výsledky publikoval uznávaný odborný časopis New England Journal of Medicine, zkoumala vliv ivermektinu na vzorku více než 1350 pacientů nakažených koronavirem. Polovina dostávala jako léčbu ivermektin, druhá polovina placebo. Výsledek dal zcela za pravdu těm, kteří užívání léku nedoporučovali.

 „Neexistují žádné známky přínosu,“ shrnul závěry vědeckého bádání David Boulware z Minnesotské univerzity pro deník The New York Times. Ivermektin nepomohl vůbec v ničem z toho, co vědci pozorovali. Nesnížilo se riziko hospitalizace. Průběh onemocnění nebyl mírnější. Nesnížil se počet dní hospitalizace. Rozdíl nebyl v technologiích, které se musely použít k záchraně života nemocných. Na plicních ventilátorech končili jak lidé užívající ivermektin, tak ti s placebem. 

„Věříme, že naše prokazatelná zjištění pomohou k tomu, aby někteří kolegové lékaři i další významné osobnosti změnili svůj náhled na léčbu ivermektinem během covidu-19,“ podotkl Boulware s tím, že obecně lze doporučit takovou léčbu, která již v minulosti obdržela zelenou od významných mezinárodních autorit, například Světové zdravotnické organizace. 

Užívání ivermektinu jako prevenci či během onemocnění covidem-19 již v minulosti nedoporučila Evropská léková agentura, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a rovněž Světová zdravotnická organizace a český Státní ústav pro kontrolu léčiv.

FDA před jeho užíváním přímo varuje s tím, že nepřevažují přínosy nad možnými riziky. Zatímco pozitivní vliv ivermektinu na covid-19 nebyl vědecky podložen, nežádoucí účinky ano. „Kromě průjmu a zvracení jsou známé i další vedlejší účinky ivermektinu, které se pohybují na škále od mírných až po ty, jež vás ohrožují na životě, jako jsou záchvaty a kóma,“ uvedli v článku pro časopis The Conversation australští vědci Nial Wheate, Andrew McLachlan a Slade Matthews.

České ministerstvo zdravotnictví i nadále doporučuje jako nejúčinnější prevenci očkování na covid-19. U rizikových pacientů jsou v prvních dnech po nákaze podávány neutralizační monoklonální protilátky.