Inflace už je v normálu, letos výrazněji nepřekročí tři procenta, shodují se ekonomové

Inflace se po dvou letech vrátila do normálních kolejí, za celý letošní rok by neměla výrazněji překročit tři procenta. Klesat ale dále zřejmě nebude, shodují se analytici. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku činil v březnu dvě procenta, stejně jako tomu bylo v únoru. ČNB podle analytiků může pokračovat ve snižování sazeb o půl procentního bodu.

Inflace už je v normálu, letos výrazněji nepřekročí tři procenta, shodují se ekonomové
ilustrační foto | Tomáš Novák, HROT24

„Dnešní číslo do velké míry potvrzuje, že letošní inflace se bude nacházet poblíž dvouprocentního cíle České národní banky,“ uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Březnová inflace podle něj pro nastolené tempo snižování sazeb patrně vliv mít nebude. „Pokud ČNB nechtěla zrychlit tempo snižování sazeb na svém posledním měnovém jednání, neučiní tak pravděpodobně ani na tom nadcházejícím začátkem května, a to právě s argumenty nadále silnější inflace ve službách," dodal.

Pro ČNB je to signál, že úrokové sazby mohou dále klesat, inflace je pod prognózou centrální banky, koruna je ale naopak zhruba o dva a půl procenta slabší, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Předpokládá proto, že se bankovní rada bude i nadále držet svého dosavadního přístupu, kdy letos v únoru i březnu snížila úrokové sazby vždy o půl procentního bodu.

„Scénář o tom, že inflace letos už více klesat nebude, se začíná naplňovat,“ doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Rizika ve směru růstu inflace zůstávají podle něj poměrně silná. Jde zejména o dopady oslabení koruny proti euru a dolaru či růstu cen ropy, setrvačnost cen služeb či rizika spojená s oživující spotřebou domácností. V dalších měsících čeká inflaci nad únorovou hodnotou s tím, že v závěru roku může i slabě překročit tři procenta.

Bez výrazného poklesu cen potravin by celková inflace byla zhruba o jeden procentní bod vyšší, upozornil analytik Deloitte David Marek. Deflace v cenách potravin by podle něj v příštích měsících měla postupně odeznívat, což by mohlo vést k tomu, že celková inflace začne opět zvolna růst. „Měla by se ovšem udržet v tolerančním pásmu inflačního cíle ČNB, tedy do tří procent,“ odhadl.

Březnová inflační statistika potěšila nejen samotným naplněním inflačního cíle podruhé v řadě, ale i svou detailní strukturou, uvedl analytik Cyrrrusu Vít Hradil. Vedle bydlení, kam se postupně propisuje uklidnění cen energií, se optimisticky jeví i bytové vybavení, odívání a obuv či rekreace a kultura. „Všechny tyto položky se ovšem nyní 'umravnily' a přiblížily se žádoucímu normálu. Jedinou skutečnou černou ovcí se tak stalo stravování a ubytování, kde se nadále zdražuje pozoruhodným tempem,“ řekl.