Enormní zájem Čechů o střešní solární elektrárny pokračuje i letos

Domácnosti mají stále velký zájem o vlastní fotovoltaické elektrárny na střechách svých domů.

Enormní zájem Čechů o střešní solární elektrárny pokračuje i letos
ilustrační foto | Shutterstock.com

Dokládají to také aktuální údaje společnosti ČEZ, která do konce května instalovala o padesát procent fotovoltaických elektráren více než za stejné období loni. Za prvních pět měsíců letošního roku ČEZ Prodej provedl už 2,1 tisíce instalací. Firma očekává, že letos namontuje pět až šest tisíc střešních fotovoltaik, loni jich přitom bylo zhruba 4,1 tisíce.

Vzhledem k tomu, že se na trhu objevily také desítky nespolehlivých firem, začínají být zákazníci opatrnější a nechtějí platit vysoké zálohy předem. ČEZ Prodej proto nyní vyžaduje při podpisu smlouvy pouze desetiprocentní zálohu. Další platby následují až poté, co společnost zajistí připojení do distribuční sítě a stanoví termín montáže.

„Jedním z důsledků energetické krize byl enormní nárůst zájmu o fotovoltaiky ze strany domácností. Obrovská poptávka bohužel přilákala na trh nové dodavatele bez jakýchkoli zkušeností, a tisíce lidí tak stále marně čekají na své fotovoltaické elektrárny. Zákazníci tak začínají být opatrní a chtějí větší záruky, například si dávají pozor na placení vysokých záloh předem,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Ve většině případů zvládá ČEZ Prodej instalovat střešní elektrárny do čtyř měsíců. Napomáhá tomu digitalizace procesu přípravy nabídky, která je díky nové aplikaci rychlejší a efektivnější. Zákazníkům také ČEZ Prodej garantuje získání vládní dotace ve výši uvedené ve smlouvě. Zároveň ve spolupráci se společností OIG Power rozšiřuje nabídku bateriových řešení o novinku ČEZ Battery Box 3F Queen.

Zájem domácností o propojení fotovoltaik s baterií totiž zůstává vysoký. ČEZ Prodej očekává, že letos bude podíl instalací s bateriovým řešením minimálně sedmdesát procent. Jedním z důvodů je i to, že domácnosti si pořizují větší solární instalace: zatímco průměrný výkon instalované střešní fotovoltaiky v roce 2021 byl 4,8 kilowattpeaku, v roce 2022 stoupl na 6,4 kilowattpeaku a letos již činí 7,3 kilowattpeaku.

Podle odborníků nejefektivnější využití fotovoltaik znamená, že se co nejvíce energie spotřebuje v místě výroby. Právě baterie efektivně pomáhají uložit energii, která se nevyčerpá ihned.