Ebola je mrtvá. Ať žije ebola

Na severovýchodě Konga právě skončila druhá nejhorší epidemie Eboly v dějinách. Nová ale hned začíná.

Ebola je mrtvá. Ať žije ebola
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ve čtvrtek 25. června Světová zdravotnická organizace (WHO) a vláda Konžské demokratické republiky společně oznámily, že epidemie eboly, která od srpna 2018 sužovala severovýchod země, skončila. „Jsme nesmírně pyšní, že jsme zvítězili nad epidemií, která se tak dlouho táhla a způsobila takové škody naší populaci,“ prohlásil Jean-Jacques Muyembe-Tamfum, spoluobjevitel Eboly a ředitel Národního ústavu pro biomedicinský výzkum v Kinshase.

Během těch necelých dvou let se v provinciích Ituri a Severní Kivu nakazilo 3470 lidí a 2287 z nich zemřelo (smrtnost 66 procent). Právě skončená epidemie tak byla druhou nejhorší v dějinách – hned po té, která v letech 2014 až 2016 zahubila v západní Africe přes 11 tisíc lidí. 

Boj s epidemií byl obzvláště složitý, protože ve zmíněných dvou provinciích se už čtvrtstoletí bojuje. A při útocích ozbrojenců bylo také podle prestižního vědeckého časopisu Nature zabito 11 nakažených lidí a zdravotníků. Na druhé straně lékaři vůbec poprvé masově nasadili vakcínu vyráběnou firmou Merck. Očkováno bylo zhruba 300 tisíc lidí, kteří přišli do kontaktu s nemocnými, a ukázalo se, že vakcína účinně brání přenosu nemoci, případně dokáže zajistit, že nakažení mají lehčí příznaky.

Během epidemie také probíhaly klinické testy dvou nových léků (mAB114 a REGN-EB3), rovněž se slušným úspěchem – pokud se podají při prvních příznacích nemoci, rapidně snižují pravděpodobnost smrti pacienta.

Na místě by měl být optimismus, jenže úplně není – 1. června se v provincii Equateur na severozápadě země objevil první případ eboly a do dneška úřady zaznamenaly celkem 18 nemocných. Ibrahima Socé Fall, který má ve Světové zdravotnické organizaci boj s Ebolou na starosti, míní, že je to mimořádně špatná zpráva. Provincie Equateur je velmi chudá, některé její části jsou jen těžko dostupné, ale například lidé z několikasettisícového tamního města Mbandaka často cestují do jiných částí Konžské demokratické republiky či do Středoafrické republiky.

Ebole navíc vyrostla zdatná konkurence – covid-19. Na koronavirus již bylo v Konžské demokratické republice pozitivně testováno 6411 lidí, 142 z nich zemřelo a země má jen malou šanci zvládnout dvě epidemie současně. „Mnoho lidí bylo přesunuto na covid-19 a my jsme v jednom kole,“ říká Socé Fall.