Developeři trhají rekordy ve výstavbě hal. Přesto mají téměř plno

Ještě nikdy developeři nedokončili tolik průmyslových hal a skladů jako loni. Přesto nestačí poptávce firem, neobsazených prostor je méně než procento

Developeři trhají rekordy ve výstavbě hal. Přesto mají téměř plno
Průmyslové parky v Česku se loni rozrůstaly rekordním tempem. Ani více než milion metrů čtverečních ale nestačí – sklady a haly jsou skoro plně obsazené. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Loni na sklonku září skončily na předměstí moravského Kojetína stavební práce na unikátním projektu. Developerská společnost Panattoni v tamní průmyslové zóně postavila už druhé české distribuční centrum pro americký internetový gigant Amazon. Šlo o jeden z největších projektů na poli komerčních nemovitostí v Česku. Pozoruhodná je nejen proinvestovaná částka – zhruba pět miliard korun. Moderní hala je podle developera jedinečná z mnoha dalších důvodů. Je to například první vícepatrové logistické centrum: má celkovou rozlohu 187 tisíc metrů čtverečních, ale vešla se na pozemek s půdorysem jen něco málo přes padesát tisíc metrů čtverečních.

Budova, z níž bude americký e-shop rozvážet balíčky do celé střední Evropy, je doslova nabitá technologiemi. Po spuštění ostrého provozu tam od letošního roku bude pracovat na dva tisíce lidí; většinu práce ale zastanou roboti. „Amazonu předáváme stavbu, která je jedničkou co do propojení moderních technologií,“ chlubil se při „předávání klíčů“ generální ředitel Panattoni Pavel Sovička.

Velkolepá zakázka potvrzuje trend posledních let: Česko se stává jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro velké internetové a logistické firmy ve střední Evropě. Komerční development ale vzkvétá také díky poptávce domácích e-shopů nebo průmyslových firem. Výsledkem je, že najít volné prostory je například v Praze nebo ve středních Čechách prakticky nemožné.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit