Beruška kousala. Policisté z celého světa ochromili síť kybernetického zločinu Emotet

Policie v osmi státech od USA po Ukrajinu provedla koordinovaný zátah proti skupině hackerů, jejichž software Emotet za poslední dva roky pronikl do sítí sedmi procent světových firem.

Beruška kousala. Policisté z celého světa ochromili síť kybernetického zločinu Emotet
Na konci ledna provedla policie v osmi státech od USA po Ukrajinu koordinovaný zátah proti skupině hackerů, jejichž software Emotet za poslední dva roky pronikl do sítí sedmi procent světových firem. | Archiv

Chyběl jenom Cowley. Zásahová jednotka vběhla do rozbitého vchodu paneláku na nekonečně smutném bahnitém sídlišti. Železné dveře v suterénu zastavily policisty jen na pár vteřin, než povolily odbornému vypáčení. Uvnitř našli policisté dva muže, desítky serverů, počítačů, drátů, volných harddisků a všelikých technologických hejblátek. Kromě toho tam byly i desítky zlatých cihliček a svazky dolarových a eurových bankovek, celkem za miliony v kterékoli měně.

Ten výjev zná veřejnost proto, že jej na videozáznamu zveřejnila ukrajinská policie, jejíž kybernetické oddělení jej 27. ledna pořídilo. Kde přesně se odehrál a jak se jmenují oni dva zatčení, už nevíme. Zato víme, že akce, která je dostala pod zámek, trvala celkem přes půl roku a zaměstnávala policisty i soukromé bezpečnostní experty z celého světa. Její lednové vyvrcholení proběhlo současně v 90 zemích světa s cílem zneškodnit Emotet, nejnebezpečnější malware planety.

Miliardový byznys

Operace Beruška, jak se akci říkalo, byla příkladem vzorné spolupráce různorodých bezpečnostních sil. Pod společným vedením Europolu a FBI se jí zúčastnili muži zákona ze Spojených států, Litvy, Ukrajiny, Francie, Německa, Británie, Nizozemska a Kanady. Na druhé straně stálo volné společenství počítačových zločinců, které dokázalo během šesti let své existence napadnout sedm procent veškerých světových institucí, komerčních i státních, velkých i malých, na Západě i v Orientu - a připravit je celkem zhruba o 2,5 miliardy dolarů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit