Banky v Česku bez ztráty květiny

Stress testy potvrdily, že banky mají dostatečný kapitálový polštář.

Česká národní banka oznámila výsledky zátěžových testů, které už počítají s očekávaným vývojem ekonomiky, a z toho vyplývajícími dopady na kapitál v Česku působících bank. To je z ekonomického hlediska super důležitá věc, a ČNB se tentokrát pochlapila, včetně velmi dobré prezentace. Navíc do toho přibalila i mediálně a politicky vděčné zrušení požadavků na měsíční poměr čistých příjmů ke splátkám (DSTI) u žadatelů o hypotéky. Tohle odehráli fakt chytře.

To nejdůležitější hned na začátek: stress testy potvrdily, že banky mají natolik velký kapitálový polštář, že se v základním scénáři nejen v pohodě vyrovnají se zvýšeným podílem úvěrů v selhání ve svých bilancích, ale nebudou muset ani omezovat poskytování nových úvěrů. ČNB zároveň snížila sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 0,5 procenta (bledě modrá na obrázku dole), což se čekalo, a jistě dojde i na to zbývající půl procento.

 

ČNB tím přispívá k tomu, aby banky dál půjčovaly. Koneckonců od toho, aby se v podobné situaci rozpouštěla, ta rezerva je. Stojí za to připomenout, že banka nedávno dostala od poslanců nové zákonné nástroje, takže jí nic nebrání v tom, aby mohla spustit svoji verzi kvantitativního uvolňování. Arzenál tedy má, a stejně důležité pro trhy je ujištění, že jej bude v případě potřeby ochotna použít.

Ve scénářích, podle kterých ČNB simulovala dopady na banky, jsou rozdíly jak v hloubce propadu HDP v prvním roce, tak v dynamice následného oživení:

 

V nepříznivém scénáři, který byl centrální bankou označen jako krajně nepravděpodobný, sice dojde k oslabení kapitálové přiměřenosti, a asi třetina bank bude muset doplnit kapitál „zvenčí“ v odhadovaném objemu 62 miliard korun, ale to je částka odpovídající 1,1 procenta HDP, nebo zhruba dvěma třetinám loňského zisku bank.

 

ČNB pro jistotu všem bankám znovu připomněla svoje doporučení, aby „maminkám letos neposílaly dividendy“. V tiskovém prohlášení si to přímo vytučnila: ČNB je připravena využít všechny své dohledové i regulatorní nástroje k zachování tohoto stavu. Nevšimnout si toho nelze.