Zombie vrty v Texasu ožívají. Opuštěná ropná těžiště jako časovaná ekologická bomba

Americký Texas trápí rostoucí počet opuštěných vrtů, ze kterých uniká metan a další nebezpečné látky. Místní regulátor těžby ropy a plynu je pod palbou kritiky, že nedokáže zajistit a vymáhat bezpečnost v jejich okolí.

Zombie vrty v Texasu ožívají. Opuštěná ropná těžiště jako časovaná ekologická bomba
Těžba ropy v Texasu, ilustrační foto | Shutterstock.com

Současný stav kritizuje dlouholetý specialista na bezpečnost ropných vrtů Hawk Dunlap. Pomocí bagru kontroluje zabezpečení takzvaných zombie vrtů, jež se probouzejí opět k životu. V praxi to znamená, že z nich začíná unikat metan nebo kontaminovaná voda.

Vrty jsou přikryté jen slabou vrstvou cementu, který má bránit úniku fosilních látek, jež jsou pro okolní přírodu toxické. Místa kontroluje většinou na žádost soukromých vlastníků pozemků, kde vrty vznikly.

Dunlap patří k nejhlasitějším kritikům Railroad Commission of Texas (RRC). Za poslední dva roky zdokumentoval velké množství úniků zemního plynu, ale i nechtěných explozí v západní části Texasu právě na žádost vlastníků půdy. Nekvalitní práci po sobě nechávají těžařské firmy a jejich dodavatelé. Jejich práci má ale kontrolovat RRC.

Dunlap se svou partnerkou už zaznamenal přes sto případů osiřelých vrtů, které nejsou dostatečně zabezpečeny, i když jsou podle texaského regulátora v pořádku.

Agentura Reuters dodává, že si vlastníci půdy stěžují, že po těžařích v některých případech zůstávají celá jezera chemických látek, které se používají při těžbě frakováním. V okolí vrtů dochází také k propadům půdy. Činnost RRC chce také podrobit vyšetřování americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

Samotný Dunlap se chce stát na podzim jedním ze členů komise RRC, aby zlepšil její práci. „Jde o to, dělat věci správně správně a nenechat ropné společnosti, aby poškozovaly občany Texasu jen proto, že produkují ropu a plyn a platí licenční poplatky,“ řekl agentuře Reuters.

Jeho cílem je, aby se vrty zakonzervovaly pořádně a neohrožovaly okolí. Dunlap přes tři dekády pracoval pro ropný průmysl ve 103 různých zemích a vždy si myslel, že Texas patří mezi špičku v ropném průmyslu. I proto jej současný stav trápí.

Jen letos se má uzavřít a zakonzervovat na dva tisíce vrtů. Podle oficiálních statistik RCC už bylo celkem uzavřeno v jižním státě Ameriky 8500 vrtů. Podle odborníků existují další tisíce opuštěných míst po těžbě ropy, které nejsou vedeny v žádných statistikách a byly opuštěny takzvaně načerno. Ropa se totiž v Texasu těží už od konce 19. století, k boomu došlo po roce 1901.

Ochránci přírody tvrdí, že zejména rozvoj frakování způsobuje kontaminaci půdy chemikáliemi, včetně látek, jako je radium a bór. Navíc může způsobovat i lokální zemětřesení.