Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Foto: Michal Čížek, Hrot

Vojtěch chce pro zdravotnictví dalších 24 miliard. Peníze mají přijít přes státní pojištěnce

České zdravotnictví čeká další boj o peníze. Ministerstvo zdravotnictví chce navýšit platby za státní pojištěnce o 24 miliard korun, aby pokrylo rostoucí náklady systému a připravilo ho na stárnutí populace.

čtk

Ministerstvo zdravotnictví bude navrhovat zvýšení plateb za státní pojištěnce o 24 miliard korun. Na konferenci Zkrácené úvazky a příležitosti v nich schované?, kterou dnes pořádal úřad vlády, to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Letos systém veřejného zdravotního pojištění hospodaří s téměř 563 miliardami korun, výdaje jsou zhruba o 15 miliard vyšší než příjmy, a pojišťovny čerpají rezervy z předchozích let.

Stát posílá do systému zdravotního pojištění za státní pojištěnce, kterými jsou děti, senioři nebo nezaměstnání, 2188 korun měsíčně, celkem za rok téměř 158 miliard korun. Současná legislativa počítá s automatickou valorizací částky podle vývoje ekonomiky, příští rok se podle tohoto mechanismu měla zvednout o zhruba 3,17 miliardy korun.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý nechtěl návrh, který přinese na jednání vlády, komentovat. „V pondělí přijde Vojtěch na vládu a chce 24 miliard na státní pojištěnce,“ řekl k tomu dnes Babiš.

Pro příští rok bude veřejné zdravotní pojištění hospodařit s 574 miliardami korun, vyplývá z údajůanalytické komise pro dohodovací řízení mezi zástupci segmentů zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami. Jednání skončí 18. června, poté musí MZd do konce října vydat vyhlášku, která peníze pro zdravotnictví definitivně rozdělí. Vojtěch letos v březnu na dotaz ČTK odpověděl, že počítá s vyrovnanou úhradovou vyhláškou, nikoliv deficitním financováním.

Zdravotní systém je podle MZd potřeba připravit na změny související se stárnutím populace a úbytkem ekonomicky aktivního obyvatelstva. Více lidé bude čerpat zdravotní péči a méně odvádět zdravotní pojištění. V příštích deseti až 20 letech by se proto podle něj mělo změnit až 10 000 akutních lůžek v nemocnicích na jiné formy lůžek potřebných pro péči o seniory. Podporovat chce také jednodenní nebo domácí zdravotní péči.