Provozovatelé očekávají další tisíce nových boxů
Vygenerováno v Nano Banana Pro
Výdejních boxů může v Česku přibýt až o 30 procent. Stát řeší, jak je regulovat
Češi si na výdejní boxy zvykli natolik, že jejich počet dál rychle roste. Provozovatelé očekávají další tisíce nových instalací, zatímco politici řeší, zda mají být boxy nově regulovány jako drobné stavby podle stavebního zákona.
čtk
Počet samoobslužných výdejních boxů by se mohl kvůli rostoucí poptávce zvýšit podle odhadu provozovatelů o zhruba 25 až 30 procent ze současných zhruba 17 000. Od začátku roku přibylo zhruba 2 000 boxů. V síti boxů je denně v průměru 250 000 zásilek, ve špičkách pak až půl milionu. Na kulatém stole ve Sněmovně to uvedl místopředseda představenstva Alzy Jakub Krejčíř.
„Ročně projde výdejními boxy okolo 100 milionů zásilek, tedy zhruba deset zásilek na každého obyvatele ČR. Do boxů míří až polovina zboží z tuzemských e-shopů v hodnotě 100 miliard korun ročně,“ řekl Krejčíř.
Největší nárůst instalací byl podle něj v posledních dvou letech. S boxy ve stále větší míře počítá i stát například pro dopravní agendu nebo výdej léků.
Provozovatelé boxů vytvořili v Asociaci pro elektronickou komerci loni na podzim kodex, který umisťování a vzhled boxů upravuje.
Podle poslance a starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) je vytvoření kodexu a komunikace s provozovateli jednou z cest, která v současnosti pro umisťování boxů funguje. Podle poslance Vojtěcha Munzara (ODS) by stát neměl regulovat odvětví, kde funguje samoregulace.
„Pravidla by měla být pro komunikaci s obcemi. Pravidla by neměl řešit zákon. Čím méně do toho budeme zasahovat, tím lépe,“ uvedl.
Výdejní boxy chce chystaná novela stavebního zákona zařadit mezi drobné stavby. Podle vládní zmocněnkyně pro stavební zákon Hany Landové jsou boxy oblíbená služba, ale při jejich umisťování mohou vznikat spory.
„My jsme zkoušeli problematiku boxů uchopit tak, aby nezpůsobila byrokratickou zátěž provozovatelům, ale dala nástroj obcím, když se jim to nebude líbit, tak že mohou nařídit stavbu odstranit,“ uvedla Landová.
Podle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) jsou pro spotřebitele boxy plus a rozhodně by nebylo správné začít je rušit. Podotkl, že nevhodně umístěná byla v minulosti jen malá část boxů, které se ale staly nástrojem aktivistů proti výdejnám.
Podle provozovatelů byly rušeny nebo přemístěny celkově desítky boxů. Boxy podle jeho slov nemohou fungovat bez pravidel.
Za dostatečná pravidla provozovatelé považují vytvořený kodex. Umístění pod drobné stavby v návrhu stavebního zákona podle generálního ředitele Packety Ericha Čomora znamená regulaci, která instalaci nových boxů zpomalí a zkomplikuje, protože vytvoří návaznost na územní plány, a zároveň může znamenat zahlcení úřadů.
V případě každé stížnosti bude muset úřad zahájit správní řízení a stížností se zabývat. Packeta ve své službě Zásilkovna provozuje 6 400 Z-Boxů, zhruba 20 až 30 z nich po stížnostech na nevhodné umístění v minulosti odstranila.
Návrhem stavebního zákona včetně úpravy výdejních boxů se bude zabývat Poslanecká sněmovna. Podle provozovatelů boxů i vládní zmocněnkyně nepanuje shoda na právním výkladu úpravy a nejednoznačně se k ní staví i poslanci.