Myšlenka jaderné energie ve vesmíru není nová

Myšlenka jaderné energie ve vesmíru není nová

koláž Hrot24 / Shutterstock.com

Nový závod o vesmír

USA chtějí jaderný reaktor na oběžné dráze Měsíce už do roku 2028

Spojené státy chtějí již brzy vyslat jaderný reaktor na oběžnou dráhu Měsíce. Projekt má zajistit energii pro budoucí lunární základny a posílit americkou dominanci ve vesmíru.

hrt

Bílý dům výrazně zrychluje plány na návrat USA na Měsíc. Nová směrnice ze 14. dubna ukládá NASA, Pentagonu a ministerstvu energetiky vyvinout jaderný štěpný reaktor schopný obíhat Měsíc. Systém má být připraven k vypuštění už v roce 2028.

Cílem je zajistit stabilní zdroj energie pro budoucí lunární základny. Podle expertů je právě jaderná energie jedinou realistickou možností, jak dlouhodobě napájet zařízení na Měsíci.

Tamní podmínky totiž vylučují většinu běžných zdrojů – noc trvá až 14 pozemských dní, vítr ani voda zde neexistují a dovoz fosilních paliv by byl extrémně neefektivní.

Projekt počítá s vývojem několika typů reaktorů, které budou testovány paralelně. Vláda chce urychlit soutěž mezi návrhy NASA a armády tak, aby bylo možné co nejdříve demonstrovat funkční řešení jak na oběžné dráze, tak přímo na povrchu Měsíce. Výhledově se počítá i s výkonnějšími systémy ve 30. letech.

Podle představitelů americké administrativy jde o klíčový krok k udržení technologické i geopolitické převahy. „Měsíc, Arktida i oceánské dno se stávají novými frontami ekonomického i bezpečnostního soupeření – a všechny trpí nedostatkem energie,“ upozorňuje šéf startupu Zeno Power Tyler Bernstein, jehož cituje web Oilprice.com.

Myšlenka jaderné energie ve vesmíru přitom není nová. USA už v roce 1965 vyslaly na oběžnou dráhu první reaktor, podobné projekty realizoval i Sovětský svaz. Tyto programy ale skončily poté, co došlo k únikům radioaktivního materiálu a zesílil odpor veřejnosti.

Ani v posledních desetiletích nebyly pokusy NASA o vesmírné jaderné technologie vždy úspěšné. Agentura do nich investovala miliardy dolarů bez zásadního průlomu.

Současná administrativa však věří, že kombinace technologického pokroku a nových strategických priorit tentokrát přinese výsledek.

Jaderná energie má hrát klíčovou roli nejen na Měsíci, ale i při budoucích misích na Mars. Podle šéfa úřadu pro vědu a technologie Michaela Kratsiose umožní zajistit stabilní elektřinu, teplo i pohon pro robotické i pilotované mise.

Ambiciózní plán tak otevírá novou kapitolu kosmického závodu. Úspěch by mohl zásadně změnit možnosti lidstva ve vesmíru – i rovnováhu sil na Zemi.