ČEZ plánuje modernizaci Temelína. Technici vytvoří 3D model generátorů
Tomáš Novák, Hrot24
V Temelíně chystají výměnu generátorů. Technici dokončili 3D skenování
V Jaderné elektrárně Temelín začala příprava na výměnu generátorů. Technici ze společnosti Doosan Škoda Power dokončili na prvním bloku čtyřtýdenní skenování zařízení, při kterém shromáždili 1,5 terabajtu dat. Údaje využijí k přípravě 3D projektové dokumentace. Výměnu generátorů plánuje energetická společnost ČEZ na roky 2029 a 2030, informoval dnes novináře mluvčí elektrárny Marek Sviták.
čtk
Při skenování odborníci vyšlou laserový paprsek, spočítají, za jakou dobu se vrátí, a pak vše převedou do trojrozměrného digitálního obrazu. Cílem je vytvořit digitální model s přesnými souřadnicemi zařízení v okolí elektrického generátoru. "Pomáhá nám to určit přesnou polohu technologie, která je na generátor napojena. Skenování je mnohem přesnější než klasické papírové výkresy a navíc zobrazuje aktuální stav," uvedl Jan Schwarz, specialista reverzního inženýrství ve společnosti Doosan Škoda Power.
Naskenování jednoho místa v rozsahu 360 stupňů a vytvoření barevného snímku zabere přibližně dvě minuty. Na kompletní zmapování oblasti procházející čtyřmi patry a transportním koridorem potřebovali technici zhruba čtyři týdny. Stejná práce je čeká také na druhém bloku.
Pro Temelín je podle vedení elektrárny výměna generátorů zásadní. "Nové generátory jsou nejen prostou obnovou zařízení, ale jsou klíčové i z hlediska dalšího zvyšování výkonu. Dokážou totiž přenést budoucí vyšší výkon získaný modernizacemi v jiných částech elektrárny do vyšší výroby elektřiny a zároveň posílí schopnost regulace," popsal ředitel elektrárny Petr Měšťan.
Zvyšování efektivity a posilování bezpečnosti jaderných elektráren je pro vedení ČEZ dlouhodobou prioritou. "Od spuštění našich jaderných bloků se nám postupně podařilo jejich výkon zvýšit celkem o 500 MWe. To je jeden dukovanský blok navíc. Vše se navíc děje bez zvýšení emisí, záboru pozemků nebo jiných negativních dopadů," uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ.
Generátor je zařízení v nejaderné části elektrárny, kde se mechanická energie z parní turbíny mění na elektřinu. Ocelový rotor generátoru váží 90 tun a měří přes 14 metrů. Při provozu se otáčí rychlostí 3000 otáček za minutu a vytváří silné magnetické pole, díky kterému ve statoru vzniká střídavý elektrický proud. Vyrobená elektřina pak přes transformátory putuje do přenosové soustavy. Generátory v Temelíně mají výkon až 1125 megawattů, jsou největší v Česku a zároveň jde o dva unikátní prototypy vyrobené v Plzni.