Sněmovna nevyčerpala část rozpočtu, méně investovala i utrácela za provoz
Michal Čížek, Hrot24
Sněmovna loni neutrácela podle plánu, Senát naopak rozpočet překročil
Poslanecká sněmovna v loňském roce hospodařila úsporněji, než předpokládal schválený rozpočet. Z celkových 1,72 miliardy korun nakonec vyčerpala 1,54 miliardy, tedy o 174 milionů méně. Vyplývá to ze státního závěrečného účtu, který vláda předložila poslancům.
Hrot24, čtk
,
Ve srovnání s předchozím rokem však výdaje dolní komory parlamentu přesto vzrostly – meziročně o téměř 117 milionů korun. Hospodaření Sněmovny i návrh jejího rozpočtu na příští rok nyní projedná sněmovní rozpočtový výbor.
Největší úspory vznikly v provozních výdajích. Sněmovna nevyčerpala více než 128 milionů korun určených například na cestovní náklady, pohoštění nebo další běžný provoz. Současně ale využila téměř 39 milionů korun z úspor z minulých let, takzvaných nároků z nespotřebovaných výdajů.
Nižší než plánované byly také investice. Na modernizaci a další investiční projekty měla dolní komora vyčleněno 93 milionů korun, skutečně však utratila jen 47 milionů.
Rostly naopak personální náklady. Výdaje na platy poslanců meziročně stouply o 13,4 milionu korun na 304,4 milionu. Další peníze směřovaly na odchodné pro zákonodárce, kteří neobhájili mandát. Loni jim Sněmovna vyplatila 4,7 milionu korun, dalších přibližně 40 milionů pak letos.
Rozpočet Poslanecké sněmovny by měl v příštím roce mírně klesnout. Počítá se s částkou necelých 1,65 miliardy korun, což je zhruba o 49 milionů méně než letos. Přesto jde o vyšší sumu, než předpokládal střednědobý výhled.
Vyšší mají být zejména výdaje na zaměstnance a asistenty poslanců. Mzdové náklady zaměstnanců kanceláře Sněmovny mají vzrůst o 14 milionů korun na téměř 272 milionů. O dalších 10,8 milionu korun se zvýší prostředky určené na asistenty poslanců.
Úsporněji než plánovala hospodařila také Kancelář prezidenta republiky. Z rozpočtovaných 503 milionů korun utratila přibližně 453 milionů. Největší nevyčerpanou položkou byly investice, kde zůstalo nevyužito téměř 72 milionů korun.
Senát naopak svůj rozpočet překročil. Provozní výdaje byly vyšší o zhruba 21 milionů korun a horní komora čerpala více než 70 milionů korun z úspor z minulých let. Vyšší náklady souvisely mimo jiné s výplatou odchodného senátorům, kteří v předchozích volbách neobhájili mandát.