Problémy kolem elektronického mýtného na Slovensku ukazují na selhání státu při správě veřejných financí
Vygenerováno v Nano Banana Pro
NKÚ: Slovensko utratilo stovky milionů eur za mýto, které mu nepatří
Dlouhodobé problémy kolem elektronického mýtného na Slovensku podle kontrolorů ukazují na selhání státu při správě veřejných financí. Nový systém se opakovaně odkládá a náklady mezitím výrazně rostou.
čtk
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) na Slovensku kritizoval ve své zprávě přístup státem vlastněného správce dálnic NDS k elektronickému mýtnému systému a k jeho plánované náhradě, která navzdory dřívějším plánům dosud nebyla uvedena do provozu. Stávající elektronický mýtný systém na Slovensku provozuje společnost SkyToll, která podobně jako správce mýtného v Česku CzechToll patří do skupiny PPF. Vyjádření slovenského správce dálnic ČTK zjišťuje.
„I po letech musíme konstatovat, že stát zaplatil více než 250 milionů eur za vybudování a spuštění mýtného systému, který do dneška nevlastní, a stále hrozí, že jeho část bude muset zaplatit ještě jednou. Jde o opakované selhání řízení, plánování a ochrany veřejného zájmu a bezprecedentní plýtvání s veřejnými financemi,“ uvedl předseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Společnost NDS podle úřadu za nestandardních podmínek uzavřela dodatek ke smlouvě, který SkyTollu umožňuje provozovat elektronický mýtný systém na Slovensku do konce letošního roku. Nový mýtný systém, který má na Slovensku sníží náklady na výběr mýta, měl být původně spuštěn začátkem roku 2023. Soutěž, kterou vyhrál CzechToll, byla ovšem ukončena až před dvěma lety. Nový mýtný systém tak podle úřadu nebude možné uvést do provozu dříve než v příštím roce. NKÚ také upozornil, že hodnota uvedeného kontraktu s CzechTollem stoupla prostřednictvím uzavřených dodatků zhruba na 70 milionů eur (1,7 miliardy Kč) z původních 42,5 milionu eur (zhruba jedna miliarda Kč).
NKÚ zopakoval, že se nepodařilo naplnit strategický cíl, aby mýtné vedlo k vytvoření zdrojů na rozvoj a údržbu silniční sítě na Slovensku. Podle něj z celkového výnosu mýta v letech 2010 až 2025 v částce 3,2 miliardy eur (78 miliard Kč) téměř polovinu pohltily provozní náklady mýtného systému.
Mýtné na Slovensku platí nákladní vozidla a autobusy za jízdu po zpoplatněných úsecích dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy. Zakázku na vybudování elektronického mýtného systému získal SkyToll za první vlády nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica, a to s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních zájemců. V minulosti SkyToll odmítl výtky, že jeho služby na Slovensku jsou předražené.