Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Vygenerováno v Nano Banana Pro

Slovenské elektrárne vydělaly rekordních 968 milionů eur. Ficova vláda chce ve firmě větší vliv

Energetická společnost Slovenské elektrárne zažila rekordní rok. Firma, ve které drží většinu skupina EPH Daniela Křetínského, zvýšila čistý zisk téměř na miliardu eur a zároveň pokračovala v investicích do jaderné elektrárny Mochovce. Slovenská vláda mezitím usiluje o posílení svého vlivu v podniku.

čtk

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni zvýšil konsolidovaný čistý zisk o 21,8 procenta na rekordních 968 milionů eur (23,6 miliardy Kč). Plyne to z výroční zprávy podniku, ve kterém drží 66 procent akcií skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského.

Slovenská vláda, která má v SE pod kontrolou zbylých 34 procent akcií, chce podle dřívějšího oznámení premiéra Roberta Fica získat ve firmě většinový podíl.

Zvýšení čistého zisku SE zdůvodnily refinancováním bankovních úvěrů v objemu 3,6 miliardy eur (87,6 miliardy Kč), což snížilo úrokové zatížení podniku a umožnilo zrušit záložní práva na jeho majetek.

Loni výrazněji klesly finanční náklady firmy při snížení její čisté zadluženosti o více než 670 milionů eur (16,3 miliardy Kč) na zhruba 2,5 miliardy eur (60,8 miliardy Kč).

Zisk SE před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) meziročně naopak o 4,4 procenta klesl a činil 1,7 miliardy eur (41,4 miliardy Kč). Podle firmy se tak stalo kvůli nepříznivým hydrologickým podmínkám, což se projevilo v nižších dodávkách elektrické energie z vodních elektráren.

Finanční kondice SE se výrazně začala zlepšovat v roce 2023, a to i v souvislosti s připojením nového, třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce do energetické sítě.

Slovenské elektrárne loni vyrobily zhruba 21 terawatthodin (TWh) elektřiny, což meziročně představuje nárůst o jedno procento. Dominantní podíl na produkci měly jaderné elektrárny.

Společnost uvedla, že loni poprvé vyrobila celý objem elektřiny bez přímých emisí skleníkových plynů, a to po dřívějším odstavení tepelných elektráren.

Loni SE na základě dřívější dohody se slovenskou vládou pokračovaly v dodávkách elektřiny pro domácnosti za nižší než tržní ceny. Tento finanční rozdíl za rok 2025 při dodaných šesti TWh k tomuto účelu činil podle generálního ředitele SE Branislava Strýčeka téměř 222 milionů eur (5,4 miliardy Kč).

Firma v roce 2025 investovala do svých nosných projektů 339 milionů eur (8,2 miliardy Kč). Z toho 200 milionů eur (4,86 miliardy Kč) použila na dostavbu čtvrtého bloku v jaderné elektrárně Mochovce, který byl na konci loňského roku téměř dokončen.

Premiér Fico se letos v dubnu vyslovil pro zvýšení podílu státu v SE tak, aby vláda v tomto podniku měla většinu. Možnost odkoupení 17 procent akcií SE státem podle něj nastane po spuštění čtvrtého bloku elektrárny Mochovce.