Magistrát dá letos zhruba 254,5 milionu korun včetně DPH do obnovy veřejného osvětlení
Vygenerováno v Nano Banana Pro
Praha investuje 254 milionů do veřejného osvětlení, pokračuje výměna lamp i modernizace sítě
Praha pokračuje v rozsáhlé modernizaci veřejného osvětlení, která má zvýšit spolehlivost a snížit energetickou náročnost. Investice zahrnuje nejen výměnu lamp, ale i technologické úpravy celé sítě.
čtk
Pražský magistrát dá letos zhruba 254,5 milionu korun včetně DPH do obnovy veřejného osvětlení. Prostřednictvím městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) zajistí výměnu lamp, kabelů a další související práce, jako je například elektrifikace trolejbusových linek. Využití peněz dnes schválili pražští radní. V loňském roce město do osvětlení investovalo zhruba 278 milionů korun.
THMP zajistí postupnou obnovu jednotlivých částí veřejného osvětlení, tedy například svítidel, stožárů nebo kabelových rozvodů, a navazující technologické úpravy. Součástí je také modernizace takzvaných zapínacích míst, prvků monitoringu a řízení soustavy. THMP zároveň provede i další související práce, jako je elektrifikace některých trolejbusových linek, kde instaluje infrastrukturu, která umožní zavádění nebo rozšiřování trolejbusové dopravy v konkrétních úsecích města.
Projekt navazuje na dlouhodobý program obnovy veřejného osvětlení v Praze, který má postupně zlepšovat technický stav celé soustavy a zajišťovat její spolehlivý provoz. „Cílem je zajistit, aby soustava veřejného osvětlení v Praze se průběžně modernizovala, byla spolehlivá a odpovídala současným technickým standardům i potřebám města,“ řekl po jednání primátorův náměstek Michal Hroza (TOP 09).
Praha postupně nahrazuje dosavadní sodíkové výbojky úspornějšími LED svítidly. V metropoli je zhruba 136 000 lamp veřejného osvětlení a obměna trvá už řadu let, výměnu dosavadních sodíkových výbojek za LED svítidla zahájila zkušebně v roce 2009, od roku 2018 ji urychlila kvůli plánovanému celoevropskému ukončení výroby sodíkových výbojek. Podle dřívějšího vyjádření zástupců města je nutné technologii svícení u všech lamp vyměnit do roku 2030, kdy se dá předpokládat, že výbojky už nebudou k dispozici.
Městská firma THMP vznikla v roce 2018 ke správě veřejného osvětlení a nyní pro hlavní město zajišťuje i další činnosti, například zajištění nákupu energií.