Praha se přibližuje schválení nového metropolitního plánu

Praha se přibližuje schválení nového metropolitního plánu

Shutterstock.com

O budoucnosti Prahy se rozhodne ve středu. Radní přerušili jednání o metropolitním plánu

Po více než deseti letech příprav se Praha přibližuje schválení nového metropolitního plánu. Dokument, který určí pravidla další výstavby i rozvoje města, chtějí radní definitivně projednat ve středu.

čtk

Pražští radní dnes přerušili jednání o novém pražském územním plánu. Definitivně by ho měli schválit na mimořádném jednání ve středu. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček.

Takzvaný metropolitní plán město připravuje od roku 2012. Nahradí nynější územněplánovací dokument z roku 1999 a podle vedení města má zlepšit a zjednodušit plánování rozvoje metropole.

Hlaváček uvedl, že v úterý bude spuštěn nový web, na němž si mohou lidé prohlédnout návrh nového územního plánu.

„Je to web jako každý jiný, těšíme se na velkou návštěvnost. Ale bylo by fajn, aby tam lidé chodili v průběhu dne postupně,“ uvedl Hlaváček.

Územní plán je klíčovým dokumentem, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Přípravu nového plánu schválilo zastupitelstvo města v roce 2012, o rok později zastupitelé odsouhlasili jeho zadání a v roce 2018 zveřejnil městský Institut plánování a rozvoje první návrh.

Poté následovala tři kola připomínkování, první v roce 2018, druhé v roce 2022 a třetí loni. Současný plán může bez změny zákona platit maximálně do konce roku 2028.

Nový plán má podle vyjádření IPR zefektivnit územní plánování a urychlit výstavbu. Oproti stávajícímu dokumentu zahrnuje výškovou regulaci či rozdělení na specifikované lokality a jejich ochranu.

Plán počítá se vznikem nových čtvrtí na nynějších brownfieldech a podle informací IPR je v něm prostor pro výstavbu 350 000 bytů.

Zahrnuje také všechny velké dopravní a jiné plánované projekty, jako je dostavba obou okruhů, vysokorychlostní tratě, filharmonie na Vltavské nebo energocentrum v Bubenči, které má využívat zbytkové teplo z odpadních vod k vytápění domácností.

Dokument má i kritiky. Podle občanského sdružení Arnika nebyl připravován dostatečně transparentně a má rezervy v ochraně zeleně či zajištění veřejné vybavenosti.

Plán kritizuje i architekt Roman Koucký, podle něhož při projednávání ztratil kvůli připomínkám státních organizací a ministerstev flexibilitu, která měla být jeho hlavní devizou.