ECHO PRIME TIME

Pojede na summit NATO Babiš, nebo prezident? Oba chtějí totéž, Česko rozdělila přímá volba

Echo24

Mluvilo se i domácího sporu o to, kdo povede českou delegaci na summit NATO v Ankaře. Landovský zopakoval svůj názor, že by měl jet premiér Andrej Babiš, protože zahraniční politika je podle ústavy výkonem vlády. Zároveň ale dodal, že konflikt mezi Hradem a vládou je především důsledkem přímé volby prezidenta. „Vytváří dva kopce hlasů a dva silné mandáty, které se mohou střetávat,“ uvedl.

Jedním z hlavních témat summitu budou obranné výdaje. Česko podle Landovského připravuje plán, jak postupně dosáhnout výdajů ve výši 3,5 procenta HDP na obranu a dalších 1,5 procenta na bezpečnostní infrastrukturu do roku 2035. „Ty peníze nejsou jen o tancích a dělech. Obrana dnes znamená i schopnost fungovat při blackoutu, sabotážích nebo útocích dronů,“ uvedl. Zároveň připustil, že Evropa ekonomicky slábne a ztrácí globální vliv. „Světový řád se rozpadl,“ řekl s tím, že některé státy dnes otevřeně anektují cizí území silou. Evropská unie podle něj potřebuje změnu fungování i větší důraz na energetickou nezávislost a obrannou připravenost.

V rozhovoru se dotkl také problémů české armády s náborem vojáků. Připomněl, že zahraniční mise byly pro mnoho vojáků silnou motivací. „Pro 70 procent našich vojáků byl Afghánistán naplněním jejich vojenského poslání,“ uvedl. Povinnou vojnu ale odmítá a podporuje spíše dobrovolný několikaměsíční výcvik.

Celý podcast najdete zde

Zkrácenou verzi si můžete poslechnout zde