Jednou z klíčových otázek letošních pražských voleb je doprava. Včetně toho, co bude s parkováním.
Piráti chtějí 3x zdražit parkování pro pražské rezidenty, další strany řeší počet aut v centru
jkr
Za největší problém Pražané považují nedostupné bydlení (69 %), doprava je hned na druhém místě (60 %) a parkování na třetím (55 %). „Parkování obecně přestavuje problém, který se má řešit, pro většinu Pražanů (88 %). Jako řešení by obyvatelé preferovali P+R parkoviště, parkovací domy a nové parkovací plochy,“ píše se v průzkumu agentury STEM/MARK (psali jsme zde).
Na přelomu roku 2023 a 2024 se změnily zóny placeného stání. „Rezidentní modré zóny vzrostly zhruba na 58 % všech parkovacích stání, především na úkor návštěvnických a ostatních zón. Podíl smíšených fialových zón se zvýšil na 36 %, zatímco oranžové návštěvnické zóny zůstávají kolem 1 %,“ uvádí Magistrát hl. města Prahy. V Praze je registrováno 15,8 % všech osobních automobilů v České republice s tím, že hranice metropole denně překročí přibližně 700 tisíc automobilů Pro srovnání, celkový počet motorových vozidel v celé České republice na konci roku 2024 přesáhl 9 milionů, z čehož 6,6 milionu tvořila osobní auta.
Debatu o parkování rozvířila pirátská kandidátka na primátorku Tereza Nislerová, která v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že by zdražila parkování pro druhé auto v domácnosti na trojnásobek. Na to ostře reagoval místopředseda ODS a kandidát na pražského primátora koalice SPOLU pro Prahu Tomáš Portlík, který na síti X označil návrh za „další pirátský nápad z rubriky: nemůžeme vám zakázat auta napřímo, tak to uděláme takto ‚po pirátsku!‘“. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib, který mimochodem do zastupitelstva kandiduje z 10. místa, pak Portlíka obvinil ze lži s tím, že sám Portlík o zdražení parkování mluví.
Pro Echo24 Nislerová dodala, že jako ekonomka ví, že pokud chceme v Praze zlepšit parkování rezidentů, tak se bez úpravy cen, tedy zdražování neposuneme. „Celoměstská reforma parkování tak, jak byla v souladu s koaličním prohlášení navržena, už v tomto volebním období Piráty a měla pomoci především těm, kteří se po Praze skutečně potřebují pohybovat autem a uvolnit prostor rezidentům na městských částek k lepšímu parkování,“ uvedla Nislerová s tím, že podle ní Portlík ještě nedávno tvrdil, že pro jeho klub Spolu je přijatelné navýšení na cen ZPS na úroveň dvojnásobku současné hodnoty,“ řekla Nislerová.
Oproti původnímu vyjádření dodala, že si dovede představit stanovit částku pro parkování dokonce i prvního vozu ze stávajících 1200 Kč na měsíc pro rezidenty až na úroveň ceny ročního kuponu MHD. Navrhuje částku 3600-4000 Kč měsíčně. „Tyto ceny by měly být vyvážené, aby to dávalo ekonomicky smysl. Proto mě mrzí, když jsem to téma znovu otevřela, tak sem se dočetla, že to je údajně ‚zákaz aut po pirátsku‘,“ dodala Nislerová.
„Myslím, že pan kolega dobře ví, že debata o cenách zón placeného stání a investic města do ročního provozu MHD se rozhodně nebráníme, ale chceme ji vést racionálně, na základě dat, nikoliv na základě dojmů nebo laciných politických nálepek. Ať už tato debata dopadne jakkoliv, jedno musí platit: MHD musí zůstat hlavním dopravním prostředkem Pražanů,“ míní Nislerová.
Portlík Echu v reakci na tuto výměnu řekl, že koalice chce primárně zmírnit nápor mimopražských řidičů, kterých ve všední dny dojíždí do města až půl milionu. „Ti totiž zabírají podstatnou část parkovacích míst pro rezidenty a zóny placeného stání pak neplní svůj původní účel – zajištění míst pro Pražany. Obzvlášť centrum si musíme více chránit, a to jak to historické, tak širší,“ vysvětlil Portlík.
„Jako řešení se nabízí jednak zvýšení cen v návštěvnických zónách, tak omezení krátkodobého stání nerezidentů v modrých zónách. Vše ale již brzy představíme v našem programu,“ dodal Portlík.
<volební l="">Šéf pražské buňky ANO Ondřej Prokop už dříve pro Echo24 uvedl, že řešením by mohla být jedna parkovací zóna pro celou Prahu. S tím souvisí i urychlené navýšení kapacit parkování na pražských sídlištích a tam, kde jsou noční deficity. Na to by se měly použít peníze z pražských fondů i soukromého sektoru.
„Zde je řešení několik – chytré změny značení, rozšíření různých zálivů a míst, kde může vzniknout víc parkovacích míst, ale hlavně stavba parkovacích domů. Ne těch velkých, drahých, ale chceme dělat jednoduché nástavby z montovaných dílů, kterými se dnešní povrchové parkoviště zkapacitní na dvoj až trojnásobek jedním nebo dvěma patry,“ uvedl zastupitel Prokop pro Echo24.
</volební>