Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům bude podle odhadů ovocnářů asi jedna až 1,5 miliardy

Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům bude podle odhadů ovocnářů asi jedna až 1,5 miliardy

Vygenerováno v Nano Banana Pro

Mrazy zničily polovinu úrody. Ovocnáři hlásí škody za více než miliardu

Čeští pěstitelé letos očekávají výrazně slabší sklizeň ovoce po sérii silných jarních mrazů. Některé sady přišly téměř o celou úrodu a škody podle odhadů přesáhnou miliardu korun.

čtk

Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům bude podle odhadů ovocnářů asi jedna až 1,5 miliardy Kč. Úroda bude oproti pětiletému průměru o 51 procent nižší. Mezi nejpostiženější oblasti patří střední a východní Čechy, ale i některé části Moravy. Novinářům to dnes řekli ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) a předseda Ovocnářská unie ČR Martin Ludvík.

Ministr zemědělství požádal Evropská komise o pomoc pro tuzemské pěstitele, o situaci bude příští týden jednat v Bruselu. „Příští úterý bude probíhat rada ministrů zemědělství v Bruselu a tam určitě i společně s polským ministrem zemědělství tuto otázku budeme odevírat a budeme s komisí řešit ty možnosti pomoci pro postižené oblasti,“ uvedl Šebestyán. Pro zemědělce už je také připravený systém na hlášení škod, který by měl být spuštěn v pátek nebo v pondělí.

Letošní škody jsou zřejmě druhé největší po roce 2024, kdy úroda ovoce v důsledku jarních mrazů klesla o dvě třetiny a byla nejnižší za posledních 100 let. Výše škody tehdy dosáhly zhruba 1,45 miliardy korun, uvedl Ludvík a dodal, že ceny ovoce od té doby vzrostly asi o deset procent. Před dvěma lety ministerstvo zemědělství zajistilo jako kompenzaci za škody způsobené mrazem přes 400 milionů korun.

Ovoce poškodily dvě vlny jarních mrazů, zásadní dopad měla noc z 29. na 30. dubna, kdy teploty klesly až k minus osmi stupňům Celsia. „Když se podívám na nějakou historii posledních deseti let, tak je to vlastně pátým rokem v průběhu těch deseti let, kdy došlo k nějakým poměrně citelným škodám,“ dodal Ludvík.

Agronom společnosti SAD Pavel Kašpárek novinářům dnes řekl, že nejvíce mráz v Daminěvsi a okolí, kde hospodaří, poškodil úrodu třešní. „Co se týká sklizně, tam odhadujeme, že sklidíme zhruba 20 procent normální úrody. Ve višních očekáváme, že sklidíme máme nějakých 30, 40 procent normální úrody a v hruškách jsme tak 50 na 50,“ popsal situaci agronom. Podle něj u hrušní zatím nejsou dopady mrazů úplně jasné. Pro ochranu v sadech používali protimrazové svíce i stroje. „Nicméně, když pak přišla ta noc s netypicky vysokým a silným mrazem a vlastně na samém konci toho kvetení, kdy strom je nejvíce náchylný na ten mráz, tak to bohužel už pak bylo likvidační,“ řekl Kašpárek.