MMR počítá s tím, že vznikající centrální stavební správu bude možné provozovat i s výrazně menším počtem zaměstnanců
Vygenerováno v Nano Banana Pro
Třetina úředníků nechce do nové stavební správy. MMR věří, že systém zvládne i s menším počtem lidí
Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s tím, že vznikající centrální stavební správu bude možné provozovat i s výrazně menším počtem zaměstnanců než dnes. Podle odhadů resortu by bez problémů přešlo do nového systému asi 30 procent pracovníků stavebních úřadů, další třetina změnu zvažuje. Odbory ale varují, že odchod lidí může být výrazně vyšší.
čtk
Funkčnost vznikající centrální stavební správy lze podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zajistit se zhruba 50 až 60 procenty současného počtu pracovníků na stavebních úřadech. Podle odhadů ministerstva by pod nově vzniklé úřady přestoupilo bez problémů zhruba 30 procent zaměstnanců. Dalších 30 procent tuto možnost zvažuje a zbývající zhruba třetina, kam spadají i lidé v předdůchodovém nebo důchodovém věku, neplánují do nového systému přejít vůbec. Novinářům to dnes řekli ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) a její náměstek Pavel Kryštof.
Ministerstvo bude chtít při přípravě nové stavební správy, kterou zavádí projednává novela stavebního zákona, nabírat nové úředníky. Kampaň na nábor zaměstnanců by měla podle Mrázové začít nejdříve letos na podzim nebo v roce příštím.
„Již dnes stavební úřady napříč republikou hledají nové úředníky a stejně tak budeme hledat i my. Věříme, že celou tuto personální situaci se nám podaří stabilizovat ať už stávajícími úředníky, nebo těmi, které najdeme v rámci náborových řízení,“ řekla Mrázová.
V současnosti je v ČR podle dřívějších údajů MMR 638 stavebních úřadů. Po přijetí novely stavebního zákona a zavedení centrální stavební správy by mělo fungovat 205 územních pracovišť, 14 krajských úřadů územního rozvoje a jeden hlavní úřad rozvoje území se sídlem v Praze. Vedle územních pracovišť budou vznikat také detašovaná pracoviště.
Konkrétní čísla o kapacitách na úřadech by MMR mělo podle Kryštofa mít k dispozici zhruba na konci srpna. V případě významného odchodu pracovníků z úřadů má ministerstvo podle náměstka připravený záložní plán, jak kapacity na úřadech nahradit. Při náhlém výpadku specialistů by jejich agendu mohli například zastoupit jiní pracovníci z krajských či jiných úřadů.
V budoucnu by pak možný nedostatek pracovníků podle Kryštofa měla pomoci vyřešit i funkční digitalizace stavebního řízení. Ta má ale podle harmonogramu MMR být funkční až v roce 2030, tedy dva roky poté, co má být nová stavební správa už v provozu.
Podle vládní zmocněnkyně pro implementaci stavebního práva Hany Landové novela stavebního zákona celkově zjednodušuje oproti současnému znění povolovací proces, a tedy i práci úředníků.
Odhady MMR o počtech zaměstnanců, kteří by chtěli po změně stavební správy přejít pod nový systém, rozporují například výsledky průzkumu Odborového svazu státních orgánů a organizací.
Podle toho nechtějí přejít pod připravovaný Úřad rozvoje území zhruba dvě třetiny zaměstnanců. V průzkumu 27 procent zaměstnanců úřadů uvedlo, že do nového systému přejít neplánuje a počítá s tím, že zůstane pracovat na stávajících obecních, městských nebo krajských úřadech. Dalších 40 procent respondentů pak uvedlo, že v případě reorganizace odejde ze systému úplně a bude si hledat jiné zaměstnání, případně odejde do důchodu. Průzkumu zveřejněného v březnu se zúčastnilo 1100 zaměstnanců stavebních úřadů.