Politika v byznysu aneb Už ani králíka od „dezoláta“ Jandejska

Šéf Rohlíku Tomáš Čupr samozřejmě může bojkotovat firmu Rabbit jednoho z vůdců protestujících zemědělců Zdeňka Jandejska. Otázka zní, jestli je to dobré pro byznys, který založil.

Šéf Rohlíku Tomáš Čupr samozřejmě může bojkotovat firmu Rabbit jednoho z vůdců protestujících zemědělců Zdeňka Jandejska. Otázka zní, jestli je to dobré pro byznys, který založil.

Celý článek
0

Warren Buffett hlásí návrat obřích zisků. Stíny však zůstávají

Konglomerát Berkshire Hathaway v čele s legendárním investorem měl loni provozní zisk o 21 procent vyšší než v roce 2022. Především zásluhou pojišťovnictví.

Konglomerát Berkshire Hathaway v čele s legendárním investorem měl loni provozní zisk o 21 procent vyšší než v roce 2022. Především zásluhou pojišťovnictví.

Celý článek
0

Brusel regulací „zabil“ výrobu malých a levných aut. Na trhu jich ubývá

Stále přísnější emisní limity pro automobilový průmysl vedou k tomu, že malá a levná auta se už nevyplatí vyrábět. Volkswagen například loni ukončil výrobu modelu VW Up! Dnešní nejmenší auto VW Polo je o šest tisíc eur dražší. Nová norma Euro 7 situaci dále zhorší.

Stále přísnější emisní limity pro automobilový průmysl vedou k tomu, že malá a levná auta se už nevyplatí vyrábět. Volkswagen například loni ukončil výrobu modelu VW Up! Dnešní nejmenší auto VW Polo je o šest tisíc eur dražší. Nová norma Euro 7 situaci dále zhorší.

Celý článek
0
Vybrané články
z týdeníku The Economist

George Clooney: Jak můžeme zabít virus wagnerovců

Bez tvrdšího zásahu hrozí, že mutující soukromá armáda „Putinova kuchaře“ napáchá nejen v Africe nedozírné škody, píše v exkluzivním komentáři pro The Economist americký herec, režisér a producent George Clooney.

George Clooney: Jak můžeme zabít virus wagnerovců
ilustrační foto | Profimedia.cz

Po 24. červnu, kdy se wagnerovci vzbouřili a vytáhli na Moskvu, se vyrojily spekulace o tom, co se teď asi s nechvalně proslulou ruskou polovojenskou jednotkou a jejím vůdcem Jevgenijem Prigožinem stane. Množí se zprávy o tom, že Vladimir Putin zjišťuje, kolik a kde mají vybavení a sil. Nikdo pořádně netuší, jak si v ruské mocenské hře ak­tuálně stojí Prigožin ani kde vlastně je. Budoucnost jeho skupiny – a jejího rozsáhlého obchodního impéria – je proto krajně nejistá.

Jasné nicméně je, že wagnerovci platili v posledních deseti letech za nej­úspěšnější ruskou zahraničněpolitickou iniciativu. Skupina umožnila Rusku v nestabilních, především afrických státech šířit vliv a prosazovat ekonomické zájmy, často s použitím násilí. Aktuální nestabilita wagnerovců tedy nabízí Americe a širšímu mezinárodnímu společenství nebývalou možnost zamezit aktivitám této ruské korupcí poháněné a zvěrstev se nijak neštítící skupiny v zahraničí.

Střední Afrika, náš vzor

Nejzřetelněji jsou wagnerovské metody patrné v Středoafrické republice (SAR). Ze SAR udělali wagnerovci názorný příklad toho, jak si brutálně jednoduchou transakcí podmanit vládu: výměnou za koncese na nerostné suroviny se vládě postarají o ochranu. Wagnerovci pomohli prezidentovi země Faustinu-Archangemu Touadérovi naverbovat, vycvičit a vyzbrojit paralelní armádu, jejímž posláním je chránit proruský režim, násilnými prostředky potlačit opozici a ovládnout rozsáhlé těžební koncese.

Wagnerovci dostali od vlády SAR bianko šek rabovat, teroristickými metodami zprivatizovat a vysávat nerostné bohatství země, za což si nechávali platit ve válečném zlatě a krvavých diamantech. Zhoubná wagnerovská přítomnost v SAR ještě zhoršila tamější dlouhodobou humanitární krizi a zvýšila úmrtnost, která je více než dvakrát větší než kdekoli jinde na světě.

Wagnerovci razili v SAR strategii „beze stopy“, což znamená, že zabíjeli očité svědky a vraždili civilisty včetně žen a dětí. Vyplývá to z nedávného šetření, které provedla organizace The Sentry, již jsme spoluzaložili s cílem překazit činnost mnohonárodnostních predátorských sítí. Vyšetřovatelé ze Sentry mluvili s vojáky SAR a ozbrojenci, kteří sloužili ve wagnerovských oddílech. Přiznávali, že je wagnerovci vyškolili v mučení: usekávání rukou a nohou, strhávání nehtů, rdoušení a upalování lidí zaživa.

Tato strategie – v různých obdobách využívaná v Libyi, Mali, Súdánu a jinde – slouží Rusku hned několika způsoby. Relativně malá skupina žoldnéřů pomáhá poměrně lacino šířit globální vliv Ruska a umožňuje mu – jakkoli nevěrohodně – masivní vojenskou podporu odpudivých režimů a vojenských diktátorů zapírat.

Tento přístup zároveň vytváří nové zlaté žíly na černém trhu v době, kdy sankce kvůli Ukrajině omezily Rusku přístup na burzy a globální trhy. Wagnerovci navíc slouží hlavnímu ruskému strategickému cíli: podkopávat demokracii v Africe.

Příliš lukrativní spolupráce

Struktura wagnerovských společností, kontraktů a žoldnéřů se bude s největší pravděpodobností dál vyvíjet. Vše závisí na tom, jak se Putin rozhodne s těmito cennými aktivy naložit. A také do jaké míry dokáže kontrolovat nadcházející, bezpochyby značně problematické, přechodné období.

Bez ohledu na to, zda si uchovají své jméno, nebo se dočkají změny, zda se spojí s jinou, či dokonce s jinými soukromými ruskými vojenskými skupinami, nebo je pohltí nějaká ruská státní instituce, budou wagnerovci pro Rusko nadále představovat rentabilní způsob šíření vlivu. Dohody, které skupina uzavřela, jsou pro Rusko a jeho autoritářské spojence příliš lukrativní, než aby na nich něco měnili.

Zkrátka, wagnerovský virus přežije, byť nejspíš v nějaké zmutované verzi. Zmatek vyvolaný nedávnými událostmi nicméně nabízí Americe a celému mezinárodnímu společenství ideální příležitost zakročit jak proti vykonavateli, tak proti zadavateli. V červnu uvalilo americké ministerstvo financí sankce na společnosti napojené na wagnerovce, které vyvážely ze SAR krvavé diamanty a válečné zlato. Na hrozbu, kterou wagnerovský model představuje pro světový mír, lidská práva a dobré vládnutí, je však třeba reagovat podstatně razantněji.

Došlápnout si na ně

Amerika, Evropská unie a další spojenci by se měli soustředit na to, aby pohnali wagnerovce k finanční a právní odpovědnosti. Měli by vytvořit ad hoc koalici s cílem rozložit obchodní impérium skupiny a opřít by se při tom mohli o zkušenosti načerpané při podobných akcích proti Islámskému státu a al-Káidě.

přísnění sankcí proti zločineckým sítím angažovaným v SAR a dalších afrických zemích, včetně právníků a finančníků, kteří je kryjí, by mohlo odradit ty, kdo by uvažovali o budoucím spojenectví s wag­nerovci – nebo s jejich nástupnickou organizací, ať se bude jmenovat jakkoli. Celému teroristickému systému by to podstatně zkomplikovalo financování.

Mezinárodní společenství by navíc mělo dát prioritu vyšetřování a stíhání těch, kdo nesou největší odpovědnost za válečné zločiny a za zločiny proti lidskosti, ať už jde o členy Wagnerovy skupiny, nebo o vůdce režimů a lokální vojenské velitele, kteří se s wagnerovci spojili.

Existuje velký nesplněný slib, že si mezinárodní společenství došlápne nejen na ty, kdo přímo těží z ultranásilného plenění wagnerovců, vlastníky dolů počínaje a zprostředkovateli v okolních zemích, v Perském zálivu a v Rusku konče. Takový postup by jednak oslabil důležité kolečko v ruské koloniální rabovací mašinerii, ale navíc by sebral mnoha africkým kleptokratům a nadnárodním zločineckým sítím, kteří ruský vliv podporují, chuť tyto vykořisťovatelské vztahy dál udržovat.

Je načase, abychom hnali k odpovědnosti ty, kdo nesou odpovědnost za tento brutální model krádeže státu, a abychom aktivně bránili jeho šíření. Bez ohledu na to, v co wagnerovská hrozba nakonec zmutuje, mezinárodní společenství se může postarat o to, aby její budoucnost byla zcela jednoznačná. 

George Clooney je spolupředsedou Clooney Foundation for Justice a spoluzakladatelem organizace The Sentry. John Prendergast je spoluzakladatelem The Sentry.

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com