Musk odmítá, že by mozkový čip Neuralinku poškozoval mozek
Společnost Neuralink, založená Elonem Muskem, oznámila, že mozkový čip implantovaný prvnímu účastníkovi klinického testu se stabilizoval. Výkonný ředitel společnosti Dongjin „D.J.“ Seo uvedl, že drobné drátky čipu jsou nyní „víceméně velmi stabilní“.
Nolan Arbaugh, jediný pacient s implantátem, je od roku 2016 ochrnutý od ramen dolů kvůli nehodě při potápění. V květnu společnost informovala o posunu několika drátků v čipu, ale situace se nyní podle nejnovějších zpráv zlepšila.
Neuralink nyní plánuje přijmout opatření ke zmírnění rizik při budoucích implantacích. Matthew MacDougall, vedoucí neurochirurgie, oznámil záměr tvarovat povrch lebky, aby se minimalizovala mezera pod implantátem a snížilo napětí na vláknech.
Cílem technologie Neuralink je umožnit ochrnutým pacientům ovládat digitální zařízení pouhou myšlenkou. Zařízení využívá tenké drátky k zachycení mozkových signálů a jejich převodu na akce, jako je pohyb kurzoru myši.
Elon Musk během živého přenosu ujistil, že zařízení nepoškozuje mozek. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) po počátečních obavách o bezpečnost nakonec loni schválil zahájení lidských testů.
Dosavadní výsledky ukazují, že implantát umožnil Arbaughovi hrát videohry, procházet internet a ovládat kurzor na laptopu myšlenkou. Neuralink také pracuje na novém zařízení, které by mělo vyžadovat poloviční počet elektrod implantovaných do mozku při zachování účinnosti a výkonu.
Musk vyjádřil naději, že počet účastníků klinického testu dosáhne letos vysokého jednociferného čísla. Tato průlomová technologie slibuje nové možnosti pro osoby s těžkým tělesným postižením, přestože je stále ve fázi testování a vývoje.