Dvě třetiny Čechů podporují znovuzavedení elektronické evidence tržeb

Dvě třetiny Čechů podporují znovuzavedení elektronické evidence tržeb

Foto: Michal Čížek / Hrot

Průzkum: Návrat EET podporují dvě třetiny Čechů, mezi podnikateli polovina

Znovuzavedení elektronické evidence tržeb, které plánuje vláda od příštího roku, má podporu většiny české veřejnosti. Podle průzkumu agentury STEM návrat EET schvalují zhruba dvě třetiny Čechů a kladně jej hodnotí i polovina živnostníků a podnikatelů.

čtk

Dvě třetiny Čechů podporují znovuzavedení elektronické evidence tržeb (EET), kterou plánuje od ledna obnovit kabinet Andreje Babiše (ANO). Mezi živnostníky a podnikateli návrat EET pozitivně hodnotí polovina. Vyplývá to z průzkumu pro ministerstvo financí, který dnes zveřejnila agentura STEM. Podle STEM je nynější postoj veřejnosti k EET srovnatelný s obdobím, kdy byla evidence zavedena poprvé.

Evidenci tržeb zavedla vláda ČSSD a ANO v roce 2016, od jara 2020 ale byla kvůli pandemii covidu-19 přerušena do konce roku 2022 a stala se fakticky dobrovolnou. Od ledna 2023 ji zrušila vláda Petra Fialy (ODS).

Zrušení EET nebylo správným rozhodnutím podle 53 procent lidí. Opačný názor má 28 procent Čechů. Mezi živnostníky a podnikateli mírně převažuje počet těch, kteří zrušení přivítali. Pokud bude EET zavedena, tři čtvrtiny veřejnosti si přejí její zachování i v dalším volebním období, uvedl průzkum.

Podpora EET mezi lidmi stoupá s věkem. Mezi respondenty staršími 60 let ji podporuje téměř sedm z deseti dotázaných. U mladých do 29 let se pro EET vyslovili zhruba čtyři z deseti respondentů, ale i v této věkové kategorii podle autorů průzkumu převažují příznivci nad odpůrci. Téměř 30 procent mladých uvedlo, že se k tématu nedokáže vyjádřit.

Dvě pětiny lidí vnímají EET jako standardní nástroj výběru daní a součást podnikatelského prostředí, zatímco za politické téma ji považuje 29 procent respondentů. U podnikatelů a živnostníků převažuje názor, že jde především o politické téma.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 12. května a zúčastnilo se ho 805 dospělých respondentů a 450 živnostníků či podnikatelů.

Koaliční vláda ANO, SPD a Motoristů v květnu schválila znovuzavedení EET od ledna příštího roku. Návrh nyní posoudí poslanci. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) je hlavním cílem evidence narovnat podnikatelské prostředí. V systému EET se budou evidovat hotovostní i bezhotovostní platby při osobním kontaktu se zákazníkem nebo v provozovně.

Na rozdíl od předchozí verze EET nebudou muset podnikatelé vystavovat zákazníkům papírové účtenky, pokud o to sami nepožádají. EET bude podle ministerstva financí fungovat na běžných zařízeních, která dnes většina podnikatelů používá, tedy na mobilu, tabletu nebo stávajícím pokladním systému. Pro nejmenší podnikatele nabídne Finanční správa řešení zdarma.