Energetická skupina ČEZ vstoupila na trh se svou první emisí zelených dluhopisů
Shutterstock.com
ČEZ vydal první zelené dluhopisy za více než 18 miliard korun
Energetická skupina ČEZ vstoupila na trh se svou první emisí zelených dluhopisů. Peníze získané od investorů chce využít na financování projektů a majetku bez vazby na fosilní paliva.
čtk
ČEZ vydal první tzv. zelené dluhopisy v celkovém objemu 750 milionů eur (zhruba 18,25 miliardy korun). Získané peníze chce použít na financování projektů nebo svého dlouhodobého majetku. Výjimkou ovšem budou projekty a aktiva spojené s fosilními palivy, na které finance firma nepoužije. Dluhopisy budou splatné v roce 2034. Vyplývá to z informací ČEZ na webu společnosti.
ČEZ očekává termín emise dluhopisů na 27. května. Jejich úrok stanovila na 4,375 procenta se splatností v roce 2034. Vedoucími manažery emise je několik zahraničních bankovních institucí.
„ČEZ hodlá částku rovnající se čistému výnosu z emise dluhopisů alokovat do dlouhodobého majetku a na financovaní projektů v souladu s Factsheet. Prostředky z dluhopisů nebudou alokovány na aktiva či projekty související s fosilními palivy,“ uvedla společnost.
Skupina ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím Ministerstvo financí České republiky drží zhruba 70 procent akcií.
ČEZ v letošním prvním čtvrtletí vydělal 14,5 miliardy korun. Čistý zisk skupiny tak meziročně stoupl o 13 procent.