Big Oil se po letech vrací k jádru svého byznysu

Big Oil se po letech vrací k jádru svého byznysu

Shutterstock.com

Ropní velikáni

Big Oil obrací kurz: Exxon, Shell i BP znovu sázejí na růst a nové vrty

Ropní giganti po letech masivních zpětných odkupů akcií a vysokých dividend mění strategii. Místo maximalizace výplat akcionářům se vracejí k růstu, průzkumu a navyšování zásob ropy a plynu.

Tomáš Tománek

Ještě před pár lety se zdálo, že budoucností obřích ropných společností budou hlavně štědré dividendy, zpětné odkupy akcií a opatrné experimenty s nízkouhlíkovými projekty. Dnes je nálada jiná. Exxon, Chevron, Shell, BP či Equinor znovu mluví o růstu, nových vrtech a rozšiřování zásob.

Zásadní obrat souvisí s vývojem poptávky. Řada analytiků – včetně Mezinárodní energetické agentury (IEA) – ještě nedávno předpovídala vrchol poptávky po ropě před rokem 2030. Očekával se masivní nástup elektromobilů a rychlá expanze obnovitelných zdrojů, které měly omezit spotřebu fosilních paliv.

Realita je složitější. Elektromobily zaznamenaly výrazný boom především v Číně, a to díky štědrým dotacím. Ani tam však nedošlo k poklesu poptávky po ropě – pouze ke zpomalení jejího růstu. V Evropě a USA navíc část automobilek přehodnocuje své plány a vrací do nabídky i spalovací modely. Loni IEA zmírnila své odhady ohledně brzkého vrcholu poptávky.

Pro ropné firmy to byl signál, že jejich hlavní byznys má delší horizont, než se zdálo. Rezervy – tedy objem ropy a plynu, který mohou v budoucnu vytěžit – se znovu dostaly do centra pozornosti. V posledních letech totiž mnohé firmy investovaly méně do průzkumu a více do výplat akcionářům.

„Investoři se budou více soustředit na růst než na distribuci,“ uvedl analytik RBC Capital Biraj Borkhataria. Klíčovým tématem se podle něj stává obnova a rozšiřování zásob, přestože krátkodobé výhledy hovoří o možném převisu nabídky.

Shell otevřeně přiznává, že by dnes některá minulá rozhodnutí učinil jinak. Jeho šéf Wael Sawan uvedl, že firma lituje dřívějšího ústupu z Guyany, která se mezitím stala jednou z nejperspektivnějších ropných oblastí světa. Společnost nyní zvažuje akvizice jako nejrychlejší cestu k posílení rezerv. BP hlásí nové objevy v Angole, Equinor plánuje mezinárodní expanzi.

Americké společnosti mají náskok – klimatická politika byla v USA méně restriktivní než v Evropě, což jim umožnilo držet vyšší investice do těžby. Evropské firmy nyní dohánějí ztrátu a snaží se investorům nabídnout dlouhodobě udržitelný model.

Přestože loňský pokles cen ropy o zhruba 20 procent oslabil výsledky sektoru, akcionáři nezareagovali panikou. Prioritou zůstává zachování dividend. Pokud bude třeba šetřit, firmy spíše omezí zpětné odkupy nebo tempo investic, než aby sáhly na výplaty.

Paradoxně tak tlak investorů vede k většímu důrazu na růst. Udržitelné dividendy totiž vyžadují dostatek budoucí produkce. A ta bez nových vrtů nevznikne. Big Oil se proto po letech obrací zpět k jádru svého byznysu – s přesvědčením, že ropa a plyn budou hrát významnou roli ještě dlouho po roce 2030.